Condiții de acces în cadrul Spitalului Orășenesc Cernavodă

/Condiții de acces în cadrul Spitalului Orășenesc Cernavodă
Începând cu data de 14.12.2022, programul de vizite pentru pacienții internați la Spitalul Orasenesc Cernavoda:

LUNI – VINERI: 15:00-19:00
SAMBATA – DUMINICA: 10:00-16:00

Potrivit Ordinului Nr.3670/06.12.2022 privind stabilirea programului
de vizite in unitatile sanitare publice:

(1) Accesul vizitatorilor în salon este permis după cum urmează:
a) 1 vizitator/pacient în saloanele cu un număr de cel mult 3 paturi, pacienţii putând fi vizitaţi doar pe rând;
b) 1 vizitator/pacient în saloanele cu un număr de 4-6 paturi, putând fi vizitaţi maximum doi pacienţi în acelaşi timp;
c) 1 vizitator/pacient în saloanele cu un număr mai mare de 6 paturi, putând fi vizitaţi maximum trei pacienţi în acelaşi timp.

(2) Durata vizitei este limitată la 30 de minute, cu excepţia secţiilor/compartimentelor ATI .

(3) În cazul unor evenimente epidemiologice deosebite, pe baza analizei efectuate de către direcţia de sănătate publică, în secţiile/compartimentele fără risc durata vizitei poate fi limitată la 15 minute, iar în secţiile/compartimentele în care se află internate persoane aflate la risc pentru dezvoltarea unor forme severe de boală programul de vizită poate fi suspendat.

(4) Nu este permis accesul vizitatorilor:
a) care prezintă semne clinice de infecţii acute;
b) aflaţi în stare de ebrietate sau aflaţi sub influenţa unor substanţe halucinogene.

(5) Vizitatorii au următoarele obligaţii:
a) să poarte echipament de protecţie adaptat în funcţie de gradul de risc al secţiei.
Echipamentul de protecţie va fi asigurat în mod gratuit de către unitatea sanitara;
b) Secţia A.T.I. program de  vizită suplimentar  13 00   – 14 00   cu limitarea vizitei la
maximum 15 minute;
c) Obstetrică   ginecologie –in holul de la intrarea pe sectie (conform programului
afisat).